#56 – Hackers med Jörgen Nissen

Jörgen Nissen som en skärmbild på en gammal Amiga.skärm. Allt i svartvitt.

Året är 1993 och på första sidan av Datormagazins upplaga nummer 12 är det en bild på Jörgen Nissen, numera dekan vid Linköping Universitet eftersom han visste allt om dåtidens hackers.

Jörgen skrev en doktorsavhandling om dåtidens hackers, de som gjorde demos och musik, men en del av dem, så kallade crackers knäckte spel så att de gick att kopiera. Och givetvis höll en del av dem på med IT-brottslighet.

I detta avsnitt tar vi oss ett snack med Jörgen Nissen för att titta närmare på vem han var – hackern.

Inspelat: (publicerad 2019-12-15)
DeltagareErik Zalitis, Mattias Jadesköld och Jörgen Nissen.
Texten skrevs och sammanställdes av Erik Zalitis.

Medan du lyssnar – Jörgen Nissen

Här är transkriptionen av avsnittet

Mattias Jadesköld (00:07.95)
Det är ett nytt avsnitt av IT-säkerhetspodden med mig Mattias Jadesköld.

Erik Zalitis (00:13.134)
Och Erik som vanligt här.

Mattias Jadesköld (00:15.502)
Och på länk från Linköping har vi Jörgen Nissen. Välkommen!

Jörgen Nissen (00:20.974)
Tack!

Mattias Jadesköld (00:22.958)
Ska du berätta lite vem du är och vad du gör idag?

Jörgen Nissen (00:26.35)
Ja, idag är jag dekan för lärarutbildningsvetenskap vid Linköpings universitet och för den som inte förstår universitetsspråk så hade det för 15 år sen hetat att jag var rektor för lärarökskolan. Men nu har vi ju lagt ner de flesta lärarökskolorna så att jag är ansvarig för lärarutbildning och forskning kopplat till lärarutbildning vid Linköpings universitet.

Mattias Jadesköld (00:48.206)
Ja, det. Och det är just att vi ska gå tillbaka några år här och prata vad du gjorde för i början av 90-talet. För då skrev du en doktorsavhandling om hackers.

Jörgen Nissen (00:58.766)
Ja, ”pojkarna vid datorn”.

Hur det hela startade

Mattias Jadesköld (01:01.102)
Ja, just det. Hur kom du på den idén att beskriva hackerkulturen från början?

Artikeln från Datormagazin nummer 12 / 1993 med Jörgen som hoppar med sitt diplom i handen och är frusen i luften.

Jörgen Nissen (01:07.95)
Ja, var nog två saker som ledde fram till det. Det ena var att jag hade jobbat ett år på en forskningsavdelning som hette Teknik och social förändring som då handlar om hur samspelar teknik och sociala faktorer i samhällsutveckling om ett teknikutveckling. Alltså den huvudsakliga idén för den forskningsmiljön kan man säga var att det inte det ena som är styrande utan båda sakerna påverkar utvecklingen.

Där hade jag varit och gjort ett jobb som handlade om att utvärdera datorundervisningen i högstadiet i 1983-84. sen blev jag doktorand på temat teknik och social förändring. Då jag lozat lite på datorer i skolan och ungdomar.

Och då var väl det där en ungdomsgrupp som lite intresserade mig vad var det som drev det här teknikintresset. det var med bakgrund av att jag själv har betäknat mig som helt ointresserad av teknik i den bemärkelsen.

Vilka var ”Pojkarna vid datorn” ?

Mattias Jadesköld (02:17.742)
Vad var det för personer, vad var drivkraften hos ungdomarna? Komde det fram till?

Jörgen Nissen (02:26.51)
Ja det var väl flera saker. Det jag gjorde var en mikrosociologisk studie där jag följde ett femtontal individer och några sammanhang som de fanns i under en kortare period. Det var väl dels kul att hålla på med datorer.

spel och kontakter med andra och där och göra grejer på dem. Men också att de här blev rätt snart rätt duktiga. Jag tyckte att de kunde göra egna grejer som var bättre där som fanns att tillgå. Men sen var det ju också, det fanns ju en bild av att det var enstöringar och så där men det visade sig ju rätt snart att det var ju en social verksamhet. De hade kontakt med både folkernärheten och runt om. De hade ju snarare väldigt många tekniska kontakter, lite varstans.

Mattias Jadesköld (03:15.15)
Den bilden är faktiskt lite kvar idag. det är sådär.

Vad fick du för respons på den här avhandlingen?

Jörgen Nissen (03:29.422)
Ja, det var väl många inom intresse för den från skolan, lärare och så. Sen var jag ute några år och föreläst i en slags mjukvaru, industridata, industriföretag och så.

vetenskapligt så fanns det intresse för den för det var det bedrevs på den tiden kan man säga mycket många olika studier och många olika ungdomsgrupper och det här var väl lite en avvikande oftast kanske man studerade ungdomsgrupper som man tyckte man hade problem med och så där det fanns det kanske här också men på en annan nivå så att det mottogs som ett intressant studie av en speciell ungdomsgrupp

Mattias Jadesköld (04:17.39)
Vad kunde det vara för problem när man såg?

Jörgen Nissen (04:20.846)
Nej, det var väl den här. Dels fanns det väl en rädsla… Det var väl att det var… Att de utvecklades i sociala enstöringar.

Mattias Jadesköld (04:29.038)
Ja, det var det. just det. Vad sysslar de med för hacking på den här tiden? Var det liksom piratkopiering eller att de försökte ta sig in i system eller vad det kan tänkas vara?

Jörgen Nissen (04:42.542)
Det var väl inte det framträdande, det fanns ju på den tiden. Men de var väldigt väl medvetna om hackingens tidiga historier. Som jag uppfattade det så bestod hacking snarare av att du gjorde ett bra hack, ett bra program. Då du löste något som ingen annan hade kunnat lösa tidigare. På den här tiden var datorerna rätt begränsade. Det var ju en bedrift att…

göra mycket grafik eller göra ett spel som kunde hantera en viss grej på den begränsade minnesuttryppen som fanns. gjorde en hel del så kallade demos på den tiden. Det är ju de ungdomarna etablerade internationella nätverk med sådana här bulletin board system.

Erik Zalitis (05:28.718)
Den här historien kom jag ihåg ganska bra. Jag var själv aktiv i både en demogrupp och hade en BBS. Men jag var ingen hackertip egentligen.

Hackare var någonting helt annat än den som gjorde intrång på den tiden

Mattias Jadesköld (05:39.79)
Men det låter ju det dig då, Jörgen, att vi pratar inte om vi tänker oss hacker nu liksom, eller om man ska säga det som det används. Tänker man sådana som håller på med skadlig kod och försöker göra intrång och förstör det. Det var inte det man menade då, eller som du menade din avhandling då då.

Jörgen Nissen (05:56.046)
Det var inte det jag menade och det var inte det jag tyckte jag kulturen själva avsåg för de var hacker, någonting som var duktig och hade gjort bedrifter inom de tekniska ramar och begränsningar som fanns. Så det här var inte en studio av folk eller ungdomar som var ute och gjorde illegala saker och försökte tränga in på olika ställen. Även om det också fanns med i kulturen. Det fanns ju en slags… I den där kulturen, både före dem som jag pratade med…

Och det finns väl kanske kvar fortfarande någon slags hederskodex. Det fanns en heders… hederlig sida andra sidan också. Så de här blev ju väldigt duktiga och ägnade sig åt datakommunikation och insåg ju snabbt säkerhetsbristerna. Och då var ju hederskodexen att man kunde försöka ta sig in på olika ställen men att man då också samtidigt skulle göra någon uppmärksam på att här har ni en säkerhetslucka.

Erik Zalitis (06:47.47)
Det är väl det som vi i dagligt tal kallar för White Hats då, antar jag.

Jörgen Nissen (06:53.166)
Ja, det kan tänka mig.

Mattias Jadesköld (06:56.27)
Ja okej, de motiverades då egentligen av äran då och att hitta olika, att upptäcka säkerhetsbrister hos folk då.

Jörgen Nissen (07:10.254)
Det var äran och utmaningen som drev dem att lyckas lösa någonting. Antingen en programgrej eller ett demos eller att ta sig förbi någon säkerhetsbär. Utmaningen och äran, inte pengarna.

Mattias Jadesköld (07:25.422)
Vad var det för personer då? Var det mest tonårskillar och sådär?

Jörgen Nissen (07:33.966)
Vi talar om tonårskillar, gymnasiet, kanske nian sådär, och killar. Alltså avhandling kommer ju heta pojkarna vid datorn. Ja, precis. Det var verkligen mest killar.

Mattias Jadesköld (07:44.782)
För den här tiden då, det här var ju slutet av 80-talet, början av 90-talet. Tyckte samhället på något sätt att det var ett problem med att det var folk som de tyckte slöt sig runt datorn och så där.

Jörgen Nissen (08:00.046)
Ja, det fanns en sådan bild även om den inte var så… Det var inte så högt uppmärksammad gruppen. Det som sades var väl någon slags förundran inför det här och den här oron över att de blev nördar och inte hade sociala kontakter utan satt vid maskin hela tiden.

Erik Zalitis (08:17.646)
Sen fanns det också det här med Anita Bondestam, Datainspektionens verkställande direktör. Hon hade ju gått ut och sagt att ”ger man barnen modem så får man problem”.

Jörgen Nissen (08:35.438)
Jag vet inte när hon sa det, men visst det fanns en sådan bild då. Det fanns ju hela tiden också, nu ska vi inte gå in på det, men det fanns också en koppling till hur skulle skolan hantera den här tekniken.

Mattias Jadesköld (08:46.126)
Det känns som väldigt tidigt. När jag gick i slutet av gymnasiet var 99-2000 där det fanns ju knappt datorer. Det fanns en liten datorhall.

Fundamentet skapades redan på 80-talet

Jörgen Nissen (09:00.558)
Det var jättetidigt men det har också pågått länge. När jag gjorde min studie av skolan, 1984, skulle alla Sveriges högstadieskolor utrustas med en halv datasal. En halv datasal betyder att halva klassen kunde rymmas där. Det har ju pågått och funnits jättelänge. Men har en helt annan aktualitet och uttryck idag. Idag finns det datorer överallt.

Mattias Jadesköld (09:29.038)
Ja. Kan du beskriva själva scenen, eller vad ska jag säga, som de här hackerna gjorde sin karriär kring?

Jörgen Nissen (09:40.846)
Ja, det var väl som du själv var inne i de här demos där man höll kontakt med varandra med BBS-er men det fanns också ofta lokaler där man samlades. Man satt inte bara hemma själv och det var mycket styrt av att man hade lyckats komma över lite kraftfullare datorer fått från företag eller genom förälder. Så det fanns sådana samlingsplatser.

Mattias Jadesköld (10:04.558)
Ja för det var inte så många som kunde koppla ihop sig då då. Det inte så många som hade modem och såna här saker på den tiden.

Erik Zalitis (10:11.694)
Modem hade man väl, problemet var att modemet kopplade ihop datorer via telefonnätet. Om du sitter i samma lokal så har du ju andra behov och byggat lokalt nätverk. Sånt där gick ju fixat redan på den tiden men det var kanske inte riktigt lika vanligt.

Jörgen Nissen (10:26.894)
Nej. Men de här hade ju tillgång till lite alla möjliga sånt naturligtvis. För de ville kommunicera med varandra. Men det var ju inte alls så att det var ingen allemansgrej att alla var ute på nätet och kommunicerade. Det var rätt enkla kommunikationsmedel jämfört med vad vi har idag.

Erik Zalitis (10:45.07)
Allting var i princip textbaserat och det mest avancerade man hade var så kallad ansigrafik som liknar lite grann som en text-TV ser ut om man kommer ihåg det. Över det där kunde man göra mirakier om man hade koll på saker och ting ändå. Det krävde en typ av mentalitet, man talar om en hackermentalitet för att verkligen kunna utnyttja den här relativt enkla tekniken till sitt fulle stånd.

Jörgen Nissen (11:13.102)
Jag fattar de som rätt tekniskt kunniga och drivna av ett väldigt intresse och utmaningar att överlista systemet eller att förstå systemet. Och göra sådana saker som ingen annan kunde göra. Det handlar ju ofta om att vara först med någonting. När det väl var gjort så kunde ju andra också komma på hur man gjorde det.

Hur kulturen förändrades genom åren

Mattias Jadesköld (11:36.814)
Ja, men så har du sett någonting att från det du gjorde i den här avhandlingen har sett att det mognade eller förändrades den här kulturen årenda på på något sätt.

Jörgen Nissen (11:49.806)
Nej, har inte följt den så… Men vi har väl fått dubbel uppstått delbranscher av den, man säga. Intensivt spelande.

Jörgen Nissen (12:07.15)
Där det idag är oerhört mycket svårare att bidra mellan nya saker med tanke på att redskapen är så kraftfulla och spel idag produceras av stora team och så vidare. Men vi ser ju en förutsättning tror jag på att vi var tidigare i Sverige med att vi har framgångsrika inom mjukvaru, industri och dataspelsbranschen.

Mattias Jadesköld (12:28.558)
Tycker du att man ska lära sig av den tidens mentalitet?

Jörgen Nissen (12:37.71)
Ja alltså det är bara väl den här oförskräktheten vid tekniken att verkligen ge sig kast med den och liksom inte stoppa för att svårigheterna. De är väldigt nyfikenhetstrivna och självsäkra att det här borde gå ordna.

Mattias Jadesköld (12:52.942)
Det har försvunnit lite idag kanske när är så avancerade system och verktyg och så.

Jörgen Nissen (12:59.662)
Det lite svårt att för den breda datoranvändningen idag är mycket mer avancerad än vad de här killarnas andel på ett sätt var. Sen var hur dagens, om det finns en hackekultur idag, hur den ser ut, alltså var de befinner sig tekniskt sett. Det har jag koll på. Men det finns säkert, det vet vi ju att det finns de där ute som är väldigt avancerade. Och jag menar den här olagliga aspekten med intrång och…

Det har ju naturligtvis på ett sätt, jag vet inte om det har ökat men det är fortfarande ett samhällsproblem eller det är ett samhällsproblem men vi ser på valrörelser som blir påverkade och sådär.

Mattias Jadesköld (13:37.358)
Just ddet.

Erik Zalitis (13:38.126)
Ja, det har vi ju pratat lite grand om. Men det är lite moderna tider

Mattias Jadesköld (13:44.11)
Det är lite en hel typ.

Jörgen fick till sist veta vad som hänt med några av dessa unga datorkunniga ungdomar när de växt upp

Jörgen Nissen (13:45.614)
Nåt som var roligt, var ju när jag var ute och föreläste efter min avhandling. Då mötte jag en del av dem som hade varit ingått i min studie, som antingen hade hängt med dem eller gjort intervju med dem. Då jobbade de plötsligt några år senare med säkerhetsfrågor på dataföretag.

Mattias Jadesköld (14:04.814)
Ja, det. Ja, självklart. Har du kontakt med någon idag då?

Jörgen Nissen (14:08.814)
Nej, jag har inte det faktiskt. Ibland tänker jag så där, man skulle söka upp de där 15 gräbarna och se vad de gör idag. Ja, precis. Det var en intressant uppföljningsstudi. Nej, de fanns på olika ställen.

Mattias Jadesköld (14:18.862)
Alla är liksom i Linköpingsområdet.

Mattias Jadesköld (14:24.27)
Hmm.

Erik Zalitis (14:25.614)
Jag vill minnas att tidningen Datormagazin gjorde någon intervju med dig där i 90-talet.

Samma bild som ovan. Jörgen Nissen i frack från artikeln i Datormagazin.

Jörgen Nissen (14:33.87)
Ja, det var när Ja, just det, det stämmer. När jag promoverades. hade frack på mig för framsidan.

Erik Zalitis (14:39.278)
Ja, jag har sett den. Det var den vägen jag hittade ditt namn där faktiskt.

Jörgen Nissen (14:43.982)
Ja.

Mattias Jadesköld (14:46.062)
Vad tror du om framtiden då? När det hacking och de delar.

Jörgen Nissen (14:51.566)
När jag tänker på framtiden så tänker väl jag framförallt på hur otroligt beroende vi har blivit av den här tekniken. Och det är med sårbara på två sätt. Dels sårbara för att om vi får någon som medvetet vill förstöra systemen eller om systemen inte håller den tekniska kvalitet som krävs för att driva dem runt. Vad händer den dag när våra system börjar?

hacka eller gå sönder eller fungera halvdant. är så otroligt beroende av den här tekniken idag. Sen tror jag att vi sett att det krävs, det kanske inte hacking längre men vi har ju sett folk som har varit insatta i vad den här tekniken kan användas till. Men det ju snarare varit insiders som idag är visselblåsare och varnar inifrån och ut.

Mattias Jadesköld (15:44.334)
Ja, det det.

Jörgen Nissen (15:46.734)
Ja, snod och så vidare.

Mattias Jadesköld (15:49.038)
Mm, precis. Ska du vilja säga att den hacken som var då liksom, eller vad ska jag säga, har ersatts nu av liksom mer organisationer och kriminella gäng, på det sättet.

Jörgen Nissen (16:03.598)
Ja på ett sätt tror jag det, för då var det lätt att som amatör, det var då det fortfarande, det är min bedömning, då var det fortfarande lätt som amatör att bli väldigt duktig och faktiskt ta sig in i olika sorter av system och utveckla egna grejer. Det är ju mycket svårare idag, inbjuder jag mig för att tekniken är mycket mer utvecklad.

Mattias Jadesköld (16:21.582)
Precis.

Den mörka sida – telefonknäckarna

Telefonfreaking har du skrivit här i vårt manus Erik. Vad var det för utveckling av frågan där?

Erik Zalitis (16:29.166)
Jag tänkte lite grann på att mycket av den delen av hackerkulturen som kanske skulle ha mer kategoriserad som crackerkulturen var ju väldigt hårt knuten till det där med att hacka telefonnätet. var väl ungefär bland det ”ballaste” man kunde göra. Är det någonting som ingår i den här avhandlingen? Är det någonting de berättade för dig om?

Jörgen Nissen (16:50.19)
Nej det var faktiskt inte det, vi pratade ändå om det och vi kände till och så där men de pratade inte så mycket om det.

Mattias Jadesköld (16:56.814)
Mm.

Erik Zalitis (16:58.51)
Ja, det är en intressant tid där och jag tycker det är intressant att du skiljer mellan de här hackers och crackers då så att man ser att det finns bland de flesta någon form av hederskoder.

Jörgen Nissen (17:11.886)
Ja, där skillnaden var jätteviktig i kulturen skulle jag säga.

Mattias Jadesköld (17:17.038)
Det låter ju mer som det bara var vanliga datanörder som kallas för hackers. Nu är det väl lite mer…

Men fanns det överhuvudtaget en del av scenen som gjorde intrång?

Erik Zalitis (17:23.821)
Nu är väl termen hacker alltid kopplad till det här med att bryta sig in i systemen. Men som du har sagt, det fanns de också på något vis. Det var en bit av hela den här kulturen kanske.

Jörgen Nissen (17:37.39)
Ja, det skulle jag säga. Jag har också tänkt så att nu har termen definitivt blivit förknippad med intrång. Men då var det mer något man försökte säga att det är inte bara det utan det handlar egentligen om att vara duktig på datorer och programmering. Men nu är väl termen räddningslöst förlorad till… Ja, precis.

Mattias Jadesköld (18:02.798)
Men ska du inte göra någon ny avhandling igen då och följa upp det här? Hur dagens datan hörde där ut?

Jörgen Nissen (18:09.902)
Ja, som sagt var det har lockat mig lite att göra det men det står inte på agendan just nu.

Mattias Jadesköld (18:16.942)
Du var lite inne på det förut men om du ser på de stora hoten just nu i IT-säkerhetsvärlden, vad säger du då?

Jörgen Nissen (18:29.038)
Det är väl framför allt det med att ett samhälle blir väldigt sårbart. är väldigt beroende av att de här systemen fungerar. De kan ju förstöras både av att någon kanske vill dränga in i dem men också av undermodig teknisk kvalitet. Men också naturligtvis hur framtidens krigsföring ser ut. Det är väldigt enkelt att se att ett land kan hotas och angripas via att bara stänga ner en massa system.

Och där vet vi ju att det finns en massa säkerhetsproblem kring de här systemen idag.

Mattias Jadesköld (19:00.174)
Ja, det ser man ju redan nu att det försöks påverkas av.

Ja, så det var väl det vi hade lite kollat upp. Var det någonting mer du funderade på Erik?

Erik Zalitis (19:16.75)
Jag tycker att är ganska kul att höra om det som blev upptakten till den moderna tiden och fundera lite grann på vad var för personer som var i förarsätet till den utvecklingen. Jag var ju själv med på ett litet hörn, dock inte på någon olaglig del utan som sagt laglydig sysop i utkanten av allting på något sätt.

Mattias Jadesköld (19:40.846)
vad vi…

Jörgen Nissen (19:41.646)
Du gjorde också demo och hade kontakt med andra andra länder som ville på med det där.

Eriks erfarenhet från demoscenen

Erik Zalitis (19:46.126)
Jag var ju med i en liten demogrupp som heter Eternal som inte gjorde särskilt mycket men det var kul att med. Jag var mest sysso på och tänkt som grafiker men jag tror inte det var så extremt mycket av det. Men då hade man ju kontakt lite grann på scenen där vi kompisar med ett gäng andra.

Demogrupper som till exempel EverQ och sådana saker. Det kan jag berätta att EverQ tar den till exempel. la ner för att en av deras demon fungerar inte på grund av att maskinen de skulle visa demot på lade av helt enkelt. Man hade inte tänkt på att det satt extra minne i den. Och den skammen var så tung att bära så gruppen valde att upplösas.

Mattias Jadesköld (20:26.03)
Jag för gett

Jörgen Nissen (20:27.47)
Det stämmer med hur viktigt det med drifterna var.

Erik Zalitis (20:33.198)
Och jag tror att var lite grann hela demo-världen var på precis det där sättet. Och jag kan tänka mig hacker-världen i förlängning. Och det var att om du inte kunde göra saker och ting eller om du inte utförde saker och ting, om du inte visade dina förmågor, då var det ju det de kallade dig för lamer eller lam. Och det var ju värst där du kunde bli kallad. Att din grupp var lam, eller du var lam och sånt där. Och den där lameren, och de, ja… Då var man ju en possör. Då var man ju ingen, liksom.

Jörgen Nissen (21:03.47)
Det var det jag drev en del av de här grupperna och killarna som jag var i kontakt med. Att sin tur försöka se kontakt med andra som de såg som duktiga i andra länder. De skaffade sig ett internationellt nätverk som var rätt imponerande på den tid.

Mattias Jadesköld (21:18.318)
Ja, det förstår jag.

Jörgen Nissen (21:20.462)
Det fanns demogrupper som uppfattade som var sammansatta av folk som satt i andra länder. Det liknar väl hur dataspelen kan se ut idag. När man pratar med andra människor förstår de inte vad man pratar om.

Erik Zalitis (21:31.086)
Det finns ju…

Demoscenen lever fortfarande idag

Erik Zalitis (21:35.822)
Demoscenen lever. Men det är mest vi som är 30-, 40-, 50-årsåldern som minns den. Jag tror att mycket av sakerna som man gjorde förut, bara… Ögonen var stora som klot. ”Oj, hur kan man göra såna här saker?” Ja, det kan du säkert göra med PowerPoint idag. Så inte allt kanske, men mycket av de där grejerna är ju lite överspelat. Men det är fortfarande en kul bransch och många av de här hackerserna.

…är fortfarande kvar. En del av dem… Jag har ju sett folk från Gruppen Triad och Fairlight som var ju superkända och de crackade ju spel och spred på disketter och alla visste vilka de var. Och de var ju gudar för oss vanliga dödliga. Det fanns ingen hejd på hur omöjligt duktiga de såg ut. Sen om det var så, eller inte en annan diskussion, men det var ju så att inom demoscenen så kunde man ju bli…

Väldigt uppburen och känd om man var en av de stora liksom. Då hade du ju nått någonstans i den här världen.

Cracking-scenen – hastigheten var ett krav

Jörgen Nissen (22:41.39)
Ja, det fanns två saker kommenterade, det ena är att det fanns ju också en tävling, vem crackar ett nytt spel först. Men också för att kunna bedöma en bedrift om ett demo var duktigt eller bra eller avancerat så var man ju dels tvungen att själv vara rätt duktig för att se det. Och också veta när det gjordes, alltså vad fanns att kopiera när det där demoet gjordes.

Erik Zalitis (22:49.71)
Ja, precis.

Mattias Jadesköld (23:11.278)
Nu är

Jörgen Nissen (23:12.078)
Så det var ju en scen som också krävde skicklighet för att vara någon, för att förstå vilken nivå andra befann sig på.

Mattias Jadesköld (23:20.398)
Många av demoserna finns ju idag på Youtube att titta på. Då känns det som om vi har grottat ner oss i lite. Jag tänkte bara innan vi avrundar, Jörgen. Vad ska du göra? Vad händer härnäst då?

Jörgen Nissen (23:38.254)
Ja, vid sidan att jag är en dekan så håller jag på med forskning tillsammans med några kolleger där vi använder kraftfulla visualiseringsverktyg i grundskolans samhällskunskapsundervisning. Alltså verktyg som liknar sådana här som (Hans) Rosling använder. För att elever ska kunna använda global officiell statistik.

Mattias Jadesköld (23:58.542)
Mm-hmm.

Jörgen Nissen (24:07.214)
i sin samhällskurskapsundervisning istället för att sitta och titta på gamla siffror och statistik i lärarböcker.

Erik Zalitis (24:13.774)
Det kanske är lite roligare att se de där graferna och pilarna och strecken och pajdiagram och venn-diagram och allt vad de heter än att titta i en tabell.

Jörgen Nissen (24:23.854)
Själv kunna ställa om de här det här interaktivt så de kan dels till skillnad mot det hans Rosling visar så är de här interaktiva de kan själva ställa om parametrarna och leta ännu mer information.

Erik Zalitis (24:33.614)
Om vi gör så här istället, vad kommer vi då att se för någonting? Klickar man runt lite grann och är det helt andra staplar som dyker upp.

Jörgen Nissen (24:41.55)
Ja, just det. Om vi tittar på den här parametern, då ser vi att vissa länder ligger högt upp. Men om vi tittar på en annan variabel, där ligger de också högt. Då finns det något samband och sådant där. Så det där vill vi undersöka. Dels vad det kan ge för undervisning i samarbetskunskap, men också i vilken mån eleverna kan hantera redskapet. Inte bara eleverna utan lärare.

Mattias Jadesköld (24:53.934)
Öster.

Mattias Jadesköld (25:06.67)
Ja, lärarna

Morgondagens hackers – blir de statistiker?

Erik Zalitis (25:07.79)
Är det rimligt att tro att morgondagens hacker kanske är något av en statistik… …statistikkunnigt proffs eller?

Jörgen Nissen (25:16.014)
Ja, det har jag inte tänkt på men så kan det mycket väl vara. Men i dag vet vi ju att ett problem är att det produceras oerhört mycket information och statistik. Och idag behöver vi visualiseringsverktyg för att ens kunna tolka den där statistiken. För det är alldeles för mycket för att läsa av på något vanligt sätt. Så det klart att man kan tänka sig att…

Som vi förr fick ungdomar eller människor som var väldigt duktiga på att förstå vad man kunde göra med en relativt enkel programvara och hitta spränga gränser så kan man väl tro jag tänka sig att vi får både forskare och andra som lär sig och hanterar de här oerhört stora datamängdena och hitta samband och sätt att förstå vårt samhälle, tillvaro på ett sätt som inte andra kan.

Mattias Jadesköld (26:08.27)
Ja, det låter ju bra. Så de här visualiseringsstatistiken är inte helt olikt. Ett demo då kan man ju säga.

Erik Zalitis (26:16.174)
Nej, det kanske finns en tanke bakom det. Ja.

Jörgen Nissen (26:19.726)
Samma utmaning i alla fall, fast måndagårdsgenen.

Mattias Jadesköld (26:23.662)
Precis. Är det något annat du har funderat på Jörgen?

Jörgen Nissen (26:29.102)
Nej…

Vi avslutar en intressant diskussion

Erik Zalitis (26:31.054)
Då kanske vi håller där helt enkelt. Ja. Fick en bra liten exposé över en sunnen tid. Och det är ju inte länge sedan egentligen.

Mattias Jadesköld (26:39.278)
Tack så jättemycket!

Jörgen Nissen (26:40.718)
Och dock va? Ja. Kan man väl säga, är på ett sätt inte så länge sen men när vi talar om den här slags tekniken så är jättelänge sen.

Mattias Jadesköld (26:48.462)
Tack så jättemycket för din medverkan, Jörgen Nissen.

Jörgen Nissen (26:52.494)
Ja, tack! Jättekul att ni hittade min gamla avhandling. Det tyckte jag var väldigt stimulerande. Ja, hejdå!

(Denna transkription är automatiskt genererad och kan innehålla felhörningar)

Länkar – Jörgen Nissen

Felaktigheter

Inget att rapportera denna gång. Kommentera gärna om ni inte håller med om hittar fel i något vi sagt.


Reader's opinions

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.



[There are no radio stations in the database]